Czy wiesz jak dbać o oczy w lecie?

Jak dbać o oczy w lecie

Lato to okres wzmożonej aktywności słońca, które bardzo często staje się uciążliwe dla naszych oczu. Do tego możemy dodać suche powietrze, wiatr, piasek oraz chlorowaną i słoną wodę, które także mogą być uciążliwe dla ludzkich oczu. Jak dbać o oczy w lecie, aby skutecznie zabezpieczyć się przed szkodliwymi promieniami słonecznymi i innym trudnymi warunkami, jakie możemy napotkać podczas swojego urlopu? Sposobów na skuteczną i bezpieczną ochronę naszych oczu jest, co najmniej kilka i warto o nich pamiętać również poza kończącym się już sezonem wakacyjnym.

Pamiętaj o okularach z filtrem UV

Mówiąc okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj mamy na myśli okulary z ciemnymi szkłami, które pomagają nam uniknąć uciążliwego mrużenia oczu podczas bardzo słonecznych dni. Niestety wciąż jeszcze można znaleźć osoby używających do ochrony wzroku okularów bez filtra UV, które mogą im jedynie zaszkodzić. Wiele osób nie dowierza i uparcie kupuje tanie podróbki na targach, straganach, a także przez internet. Jak się okazuje, nasze źrenice mocno rozszerzają się w ciemniejszych pomieszczeniach, a także po stosowaniu różnych przesłon i filtrów takich jak choćby okulary przeciwsłoneczne. Ich użycie sprawia, że nasze oczy są pozbawione naturalnych procesów ochronnych, w jakie zostały wyposażone przez matkę naturę.

Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UV skutecznie chronią rogówkę przed jej uszkodzeniem. Analogicznie okulary, które go nie posiadają, stanowią otwarte drzwi do wnętrza naszego oka oraz mogą przyczynić się do jego poważnych i trwałych uszkodzeń. Dlatego warto zainwestować w porządne okulary, których wybór najlepiej uzgodnić jeszcze z okulistą. Tylko tak ustrzeżemy się poważnych schorzeń, które mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w naszych oczach.

Mając wadę wzroku można też przyjrzeć się właściwościom, jakie oferują okulary z soczewkami fotochromowymi, które pod wpływem otoczenia zmieniają swoje zabarwienie. Odpowiednio dopasowanie mocy takiej soczewki pomoże również skorygować wzrok, zapewniając optymalną ostrość widzenia.

Kilka słów o tym, jak dbać o oczy w lecie podczas pływania

jak dbać o oczy w lecie podczas pływania

Wchodząc na różnego rodzaju portale, możemy znaleźć informacje o tym, jak to soczewki kontaktowe są świetnym sposobem na swobodne pływanie dla osób z wadami wzroku. Niestety nie jest to takie oczywiste i w tej chwili coraz więcej specjalistów ma mieszane uczucia dotyczące tego problemu.

Jak wykazują kolejne badania, pływanie w soczewkach kontaktowych może, umożliwić przedostanie do oka oraz zagnieżdżenia się w nim niebezpiecznych bakterii, wirusów i grzybów, powodujących niebezpieczne infekcje. Szczególne zagrożenie stanowią niewidoczne dla ludzkiego oka pełzaki Acanthamoeba, występujące w wodach słonych i słodkich. Jak się okazuje, mogą one występować również w wodzie wodociągowej dostarczanej prosto do naszych domów. Te niebezpieczne organizmy występujące powszechnie w naszym otoczeniu, mają wyjątkowe zdolności do adhezji, tzn. przylegania i zdarza się, że nad wyraz często łączą się one z wewnętrzną powierzchnią naszej soczewki, co stanowi idealne miejsce do ich rozprzestrzenienia. Niestety jak wykazują kolejne potwierdzone przypadki Acanthamoeba, mogą prowadzić one do pełzakowatego zapalenia rogówki, które w początkowym stadium jest bardzo trudne do wykrycia, a jego leczenie jest dość ciężkie.

Soczewki jednodniowe do pływania?

Wiele osób proponuje jako rozwiązanie tego problemu użycie znacznie bardziej higienicznych soczewek jednodniowych, które mają zapobiegać skutecznemu przedostawaniu się różnych bakterii do naszych oczu. Rzeczywiście ich użycie jest dużo bezpieczniejsze, ale żeby zwielokrotnić ochronę naszych oczu przed przedostaniem się do nich groźnych bakterii i wirusów, warto używać okularków do pływania. Jednak pamiętajmy, aby dobrze je dopasować do naszych oczu i głowy, tak żeby nie przepuszczały one wody do ich wnętrza. Dobrze też, jak najrzadziej narażać się na bezpośredni kontakt naszych oczu z wodą, dlatego starajmy się w takich sytuacjach trzymać głowę na powierzchni i unikać częstego nurkowania.

Jakie jeszcze problemy mogą napotkać nasze oczy podczas wakacji?

Jak dbać o oczy w trudnych warunkach atmosferycznych

Oprócz szkodliwych promieni UV oraz bakterii jakie znajdziemy w wodzie, podczas urlopu często mamy do czynienia z suchym powietrzem, porywistym wiatrem, piaskiem, a nawet owadami. Długie przebywanie w złych warunkach atmosferycznych może prowadzić do wysuszenia rogówki oraz mniej lub bardziej poważnych stanów zapalnych. Zawsze należy zachować umiar, a w swoim wakacyjnym plecaku warto posiadać sól fizjologiczną, opatrunki, a także krople nawilżające do oczu, które przyniosą nam ulgę po intensywnym wysiłku w ciągu dnia.

Jeżeli jesteśmy „soczewkowcami” to możemy też przemyśleć opcję zaopatrzenia się we wspomniane już wcześniej jednodniowe soczewki kontaktowe, które nie wymagają od nas praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, co może znacząco ułatwić nam życie podczas wyjazdu.

Wakacje to dla wielu osób czas upragnionego wypoczynku po trudach całorocznej pracy, jednak warto pamiętać, że właśnie podczas letniej pory nasze oczy są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, którym możemy jednak skutecznie zapobiegać. Mam nadzieję, że po lekturze tego krótkiego wpisu, będziecie wiedzieć jak dbać o oczy w lecie, a informacje które zawarłem okażą się dla was przydatne. Zapraszam was do dzielenia się waszymi przemyśleniami i doświadczeniami w tej kwestii w komentarzach poniżej:)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s