Co to jest zespół suchego oka i czy można go wyleczyć?

Jak zdiagnozować zespół suchego oka

Na świecie coraz więcej osób cierpi na zespół suchego oka i niestety kolejne statystyki pokazują, że ten problem będzie się pogłębiał i dotykał coraz większą liczbę osób. Jakie są przyczyny występowania tego schorzenia i czy można je skutecznie wyleczyć?

Skąd bierze się zespół suchego oka?

Niestety, to coraz powszechniejsze schorzenie oczu jest wynikiem pędu cywilizacyjnego i jak wskazują kolejne badania, głównym powodem jego występowania jest zbyt długie przesiadywanie przed ekranem komputera, telewizora, a także coraz bardziej popularnych smartfonów czy tabletów. Postępująca cyfryzacja społeczeństw niesie za sobą wiele korzyści i udogodnień, ale za nimi wszystkimi kryją się również konsekwencje bardzo niebezpieczne dla na ludzkich oczu. Nie oznacza to oczywiście, że mamy zaprzestać korzystania z narzędzi jakie daje nam do ręki dzisiejsza technologia, wystarczy jedynie robić sobie każdego dnia przerwy w czasie pracy, które pozwolą odpocząć naszym oczom.

Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że zbyt intensywne korzystanie z monitora i różnego rodzaju ekranów elektronicznych, to nie jedyny winowajca występowania ZSO. Odpowiedzialne mogą być również czynniki zewnętrzne takie jak zbyt częste przebywanie w niekorzystnych dla oczu warunkach atmosferycznych. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • bardzo suche i gorące powietrze
  • zbyt silny i suchy wiatr
  • występowanie takich czynników ja kurz

Problem mogą też stanowić źle użytkowane soczewki kontaktowe. Niestety wciąż bardzo wiele osób użytkujących soczewki nie pamięta o ich prawidłowej pielęgnacji używając do ich przepłukiwania zwykłej wody, zamiast specjalnego płynu do soczewek. Bardzo często zdarza się również, że osoby noszące szkła kontaktowe, nie zdejmują ich na noc lub, co gorsza noszą je nawet po kilka tygodni z rzędu bez zdejmowania. Nienawilżana soczewka potrafi mocno wysuszyć rogówkę, co bezpośrednio może prowadzić do wystąpienia zespołu suchego oka.

Jak zdiagnozować zespół suchego oka?

Jak zdiagnozować zespół suchego oka

Pierwsze objawy wystąpienia ZSO możemy zaobserwować sami. Najczęściej objawiają się one w postaci uczucia wysuszenia naszego oka, podrażnienia lub nawet występowania pieczenia. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który przeprowadzi specjalne badanie diagnozujące ten problem. Tego typu badanie przeprowadza się poprzez określenie ilości oraz jakości łez w naszych oczach. Są to dwa odrębne badanie, które potwierdzą lub wykluczą te nieprzyjemne schorzenie.

Jak można wyleczyć zespół suchego oka?

Niestety, w tej chwili nie istnieje sposób na skuteczne poradzenie sobie z tym problemem i chorzy, u których wystąpił ZSO, są zmuszenie stosować metody doraźne, mające na celu czasowe nawilżenie rogówki. W tym celu stosuje się krople nawilżające, których skład przypomina naturalne ludzkie łzy. Krople takie powinny zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy, glicerynę lub beta glukan, a także roztwór izotoniczny. Jeżeli posiadamy problemy alergiczne, powinniśmy zdecydować się na krople posiadające skład jak najbardziej zbliżony do naturalnego filmu łzowego, pozbawionego wielu substancji sztucznych. Dodatkowo, aby zawsze zapewnić nam świeży płyn nawilżający do oczu, warto użyć preparatów w jednorazowych ampułkach, które są znacznie bardziej higieniczne od innych rozwiązań dostępnych na rynku.

Pamiętaj o profilaktycznym dbaniu o swoje łzy

krople do oczu

 

Nie oznacza to, że masz teraz zacząć płakać na zawołanie. Nie, to byłoby zbyt łatwe. Aby zadbać o jakość i ilość naszego filmu łzowego, wystarczy stosować się do kilku wskazówek zamieszczonych poniżej:

  • rób regularne 5-10 minutowe przerwy w pracy przed ekranem komputera
  • jeżeli czujesz silne zmęczenie oczu oraz ich wysuszenie, zamknij je na 3-4 minuty, dzięki czemu oczy same uzupełnią braki łez
  • jeżeli nosisz soczewki kontaktowe pamiętaj o ich codziennym zdejmowaniu przed pójściem spać, a także o ich prawidłowej pielęgnacji przy użyciu specjalnego płynu przeznaczonego do tego zadania
  • unikaj długiego i cyklicznego przebywania w trudnych warunkach atmosferycznych wysuszających rogówkę
  • odwiedzaj regularnie swojego okulistę, który sprawdzi stan twoich oczu

Jeżeli będziesz stosować się do tych kilku porad z pewnością łatwiej będzie Ci uniknąć przykrego schorzenia jakim jest Zespół Suchego Oka. Pamiętaj, że oczy są nam dane tylko raz i warto o nie dbać tak samo jak o inne części swojego ciała. Jeżeli masz podejrzenia lub zauważasz znaczne wysuszenie swoich oczu, nie bagatelizuj sprawy i udaj się do swojego lekarza, który wskaże Ci możliwości poradzenia sobie z tym dokuczliwym problemem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s