Soczewki Air Optix Aqua – recenzja

Soczewki Air Optix Aqua

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić pokrótce kontaktowe soczewki Air Optix Aqua firmy Alcon (nie tak dawno temu występujące pod szyldem Ciba Vision). Dlaczego zdecydowałem się na przedstawienie i zrecenzowanie tychże soczewek, otwierając tym samym mój cykl, recenzji różnych produktów optycznych? Od dłuższego czasu są to jedne z najlepszych soczewek na świecie i warto im przyjrzeć się z bliska.

Rodzina soczewek Air Optix

Szkła kontaktowe Air Optix Aqua to soczewki występujące w całej rodzinie produktów występujących pod nazwą Air Optix. W tej chwili na rynku dostępne są Opisywane dzisiaj Air Optix Aqua, soczewki Air Optix Night&Day Aqua, szkła toryczne Air Optix for Astigmatism oraz rozwiązania multifokalne Air Optix Aqua Multifocal i szkła kolorowe Air Optix Colors.

Głównym założeniem firmy Alcon podczas projektowania marki Air Optix było stworzenie soczewki odznaczającej się wysoką tlenoprzepuszczalnością. Co to znaczy? Soczewki posiadają parametr odpowiedzialny za jej nawilżenie oraz za przepuszczanie tlenu do oka. O ile nawilżenie soczewki wpływa na komfort jej użytkowania, o tyle odpowiednie przepuszczanie tlenu sprawia, że oko może być odpowiednio dotlenione, co ma wpływ na zarówno na komfort użytkowania, jak i na bezpieczeństwo i zdrowie oczu.

Jak jest zbudowana soczewka Air Optix Aqua?

Produkcja soczewki Air Optix Aqua jest oparta na nowoczesnym materiale silikonowo-hydrożelowym Lotrafilcon B. Dla lepszego zakładania soczewki jest ona delikatnie zabarwiona kolorem jasnoniebieskim, co ułatwia jej manipulację na powierzchni oka. Air Optix Aqua posiada konstrukcję podwójnie asferyczną. Soczewkę bardzo dobrze się nakłada i nie sprawia ona problemów w czasie jej pielęgnacji i przechowywania.

Uwodnienie soczewki Air Optix Aqua zachowano na poziomie 33%, a jej parametr odpowiedzialny za przepuszczanie tlenu wskazuje 138 Dk/t. W normalnym języku oznacza to tyle, że technologom Alcona udało się wyprodukować soczewkę, która zachowuje optymalne parametry pozwalające użytkownikom cieszyć się zarówno odpowiednim komfortem noszenia, jak i bezpieczeństwem swoich oczu. W rzeczywistości Air Optix Aqua to bardzo przyzwoite soczewki, które mogą konkurować z najlepszymi produktami dostępnymi w tej chwili na rynku.

Przepuszczalność tlenu Air Optix Aqua

Producent określa tryb wymiany Air Optix Aqua jako miesięczny, a tryb noszenia jako tryb dzienny z możliwością przedłużenia do nawet 6 nocy. W naszym teście spróbowaliśmy nosić soczewkę przez dwa dni. Efekt był bardzo zadowalający. Nie czułem żadnego pieczenia, czy znaczącego wysuszenia oczu. Jednak dla pełnego komfortu noszenia i bezpieczeństwa użytkowania zalecamy codzienne zdejmowanie soczewki na noc i pielęgnowanie jej w odpowiednim płynie.

Producent zaleca pielęgnację swoich szkieł w płynach takich jak Opti-Free Pure Moist oraz Aosept Plus z Hydraglade, ale na potrzeby testu użyliśmy również płynu SoloCare Aqua oraz płynu ReNu Multi Plus iiiii…. nie zauważyłem jakiejś znaczącej różnicy w użytkowaniu soczewki. Moim zdaniem można je używać bez problemu również w innych płynach wielofunkcyjnych dostępnych obecnie na rynku.

Zalety soczewki Air Optix Aqua

Z pewnością bardzo dużą zaletą tej soczewki kontaktowej jest jej wyjątkowo wysoka tlenoprzepuszczalność, która pozwala zachować świeżość oczu nawet przez wiele godzin intensywnego noszenia. Dzięki temu parametrowi możemy naszych Air Optix używać okazjonalnie w trybie przedłużonym, co z pewnością przypadnie do gustu osobom, którym zdarza się zapomnieć o zdjęciu swoich szkieł.

Air Optix Aqua posiada odpowiednio nawilżoną powierzchnię soczewki w stosunku do parametru odpowiedzialnego za przepuszczalność tlenu, choć moim zdaniem pod tym względem mogłoby być odrobinę lepiej. Jednak to jest indywidualna sprawa i każdy musi sam zdecydować czy taki stopień nawilżenia mu odpowiada.

Dużym plusem soczewek Alcona jest ich odporność na różnego rodzaju osady, co pozwala nam utrzymać soczewkę w bardzo dobrej kondycji i czystości.

Komfort noszenia soczewki jest bardzo dobry, nie ociera ona o powiekę i bardzo dobrze „leży na oku”. Jej obecność jest praktycznie niewyczuwalna i mimo tego, że na temat soczewki Air Optix Aqua opinie bywają różne, to rzeczywiście zdecydowana większość głosów chwali za tę właściwość produkt Alcona.

Na sam koniec zostaje kwestia obrazu, jaki wyłania się zza produktu Alcona. Soczewki Air Optix Aqua bardzo dobrze korygują wadę wzroku, dając bardzo wyraźny i ostry obraz. Jakość obrazu, jaki oferuje produkt koncernu Alcon jest bardzo wysoka i stawia ją w jednym rzędzie z najlepszymi soczewkami.

Podsumowanie

Soczewki Air Optix Aqua to zdecydowanie dobry produkt, warty polecenia. Dobrze dobrane parametry pozwalają soczewkom Alcona uzyskać bardzo dobre wyniki nie tylko na ulotkach promocyjnych firmy. Szkła kontaktowe Air Optix Aqua nosi się wygodnie, komfortowo, a obraz płynący do oka jest bardzo wyraźny. Bez problemu znajdziemy je w sprzedaży stacjonarnej, jak i za pośrednictwem internetu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s