Co to jest wirus Acanthamoeba?

Co to jest wirus Acanthamoeba?

Czy słyszeliście już o wirusie Acanthamoeba? Przemierzając wirtualną przestrzeń natknąłem się w paru miejscach na szczątkowe informacje dotyczące tego bardzo niebezpiecznego wirusa dla naszych oczu. Sama nazwa brzmi bardzo egzotycznie, jednak jak się okazuje pełzaki Acanthamoeba możemy napotkać…w swojej łazience. Występują one w zwykłej wodzie, a ich przedostanie się do naszych oczu może doprowadzić do pełzakowatego zapalenia oka lub innych dość groźnych infekcji. Kto jest najbardziej narażony wystąpienie tego wirusa i jak się przed nim zabezpieczyć?

Charakterystyka wirusa Acanthamoeba

Acanthamoeba to pełzaki występujące powszechnie w środowisku, świetnie przystosowujące się do nowych warunków. Na chwilę obecną możemy mówić o dwóch stadiach rozwojowych tego wirusa, jako trofozoitów (faza wzrastająca wirusa) oraz cysty (odporne na wszelkie warunki środowiskowe). Naukowcy zanotowali jego obecność w zbiornikach wodnych, glebie, powietrzu, wodzie pitnej(także w butelkowanej wodzie mineralnej) i kanałowej, wodzie basenowej, a nawet w słabszych płynach do pielęgnacji soczewek kontaktowych. Jest to wirus, który może doprowadzić m.in. do ziarniniakowego zapalenia mózgu, zapalenia rogówki oka oraz wielu innych groźnych infekcji.

Gdzie może dojść do zakażenia wirusem Acanthamoeba i kto jest najbardziej narażony na jego występowanie?

Najczęściej do zakażenia wirusem Acanthamoeba dochodzi podczas kąpieli w różnych zbiornikach wodnych, w okresie letnim. Do zakażenia może jednak dojść nawet podczas kąpieli pod prysznicem. Jak pokazują badania pełzaki Acanthamoeba, najczęściej występują u osób, które noszą soczewki kontaktowe (85-55% przebadanych przypadków). Dlaczego się tak dzieje? Otóż wiele osób noszących soczewki zapomina o ich ściąganiu podczas pływania, a wtedy właśnie wirus może przedostać się na powierzchnię soczewki, a stamtąd prosto do oka. Podczas noszenia soczewek ograniczamy pracę naszych powiek naturalnie nawilżających nasze oczy filmem łzowym, który w normalnych warunkach skutecznie zwalcza pełzaki Acanthamoeba. Niestety nieusunięte soczewki zasłaniają powierzchnię oka przed naturalnym nawilżeniem, co stanowi otwartą drogę do zakażenia.

Jak objawia się zakażenie wirusem Acanthamoeba?

wirus acanthamoeba

Zakażenie wirusem Acanthamoeba niestety nie jest proste do wykrycia i bardzo często dochodzi do niego już w zaawansowanym stadium infekcji. Można go jednak rozpoznać, jeżeli wie się na co zwrócić uwagę. Wirus Acanthamoeba dotyka zazwyczaj jednego oka i pierwszymi objawami zakażenia może być ból, nieostry obraz oraz światłowstręt. Nie można bagatelizować takich objawów, gdyż mogą one doprowadzić do poważnych powikłań i groźnych chorób, których leczenie jest bardzo często nieskuteczne i po jakimś czasie pojawiają się nawroty infekcji. Późne stadium choroby objawia się występowaniem obfitej ropy w gałce ocznej pacjenta. Jeżeli zauważycie tego typu objawy, bezzwłocznie udajcie się do waszego okulisty, aby podjąć niezbędne działania.

Wirus Acanthamoeba, jak zabezpieczyć się przed jego zakażaniem?

Profilaktyka zabezpieczająca przed wystąpieniem Acanthamoeba polega głównie na zachowaniu odpowiedniej higieny, podczas używania soczewek kontaktowych. Złym pomysłem może okazać się pływanie w soczewkach i branie w nich prysznica, gdyż właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zakażenia. Po pływaniu warto również odczekać zanim założymy soczewki, gdyż naturalnym środkiem odkażającym, są ludzkie łzy, których rozprowadzanie na powierzchni oka jest blokowane przez soczewki kontaktowe.

Jak się okazuje nasze oczy są nieustannie narażane na zakażanie groźną infekcją, która może prowadzić nawet do zapalenia rogówki. Pełzaki Acanhtamoeba to niebezpieczne organizmy żywe, dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny naszych oczu, szczególnie podczas noszenia popularnych soczewek kontaktowych. W tym celu warto wspomóc się odpowiednimi środkami, takimi jak profesjonalne płyny do soczewek kontaktowych, które pomogą nam zdezynfekować nasze szkła kontaktowe, zapewniając bezpieczeństwo ich stosowania. Dlatego pamiętaj, aby wybierać sprawdzone rozwiązania zapewniające odpowiednie warunki higieny i bezpieczeństwa Twoich oczu.

Reklamy

3 myśli na temat “Co to jest wirus Acanthamoeba?

  1. Jedna ale zasadnicza uwaga. Acanthoamoeba nie jest wirusem. Nie jest nawet bakterią. Jest organizmem eukariotycznym. Z biologicznego punktu widzenia to kolosalna różnica.

    Polubienie

    1. Dziękuję za merytoryczną wypowiedź. Rzeczywiście być może zbytnio uprościłem moją wypowiedź. Jednak zależało mi na tym, aby była ona czytelna dla osób, które nie są tak obeznane z tematem. Niemniej raz jeszcze dziękuję, za uwagi 🙂 pozdrawiam

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s