Jednodniowe soczewki kontaktowe, czy miesięczne…? Które szkła wybrać?

Soczewki jednodniwoe czy miesięczne?

Osoby, które noszą lub zamierzają zamienić swoje okulary na soczewki kontaktowe często zastanawiają się, które szkła kontaktowe wybrać. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami, jakie znajdziemy w tej chwili w powszechnej sprzedaży, są soczewki jednodniowe oraz szkła miesięczne. Co prawda, w sprzedaży znajdują się również soczewki dwutygodniowe, ale im poświęcimy na naszym blogu osobny temat. Czym się różnią i na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru tych najlepszych soczewek?

Zanim kupisz soczewki pamiętaj o badaniu….

Soczewki kontaktowe bez względu na to, czy są to szkła jednodniowe, czy też rozwiązania miesięczne są produktem medycznym i dość specyficznym. Warto pamiętać, aby aplikacja nowych soczewek, nie wspominając o swoich pierwszych szkłach, była przeprowadzana pod okiem profesjonalisty. W przeciwnym razie możemy nabawić się kontuzji swojego wzroku i bezpowrotnie zrazić się do noszenia szkieł kontaktowych. Tak kończy się bardzo wiele przygód z soczewkami kontaktowymi. Ludzie kupują pierwszy lepszy produkt znaleziony na półce, sprawdzają parametry na pudełku i już są gotowi do założenia soczewek.

Niestety jest to bardzo częsty błąd początkujących, którzy chcą zaoszczędzić na profesjonalnej aplikacji. Takie zachowanie doprowadza do wielu błędów, a w dodatku nie pozwala dobrze dopasować soczewki do wady, która lubi się pogłębiać. Warto też pamiętać o tym, że optometrysta przeprowadza z nami szczegółowy wywiad mający na celu najlepsze dopasowanie odpowiednich soczewek. Podczas takiej aplikacji specjalista sprawdza czy nie jesteśmy alergikami, czy nasze oczy ulegają szybkiemu wysychaniu, a także bardzo dokładnie bada, jaką wadę wzroku posiadamy aktualnie. Jest to niezbędne, aby prawidłowo dopasować soczewki.

Czym się charakteryzują jednodniowe soczewki kontaktowe?

Soczewki jednodniowe zostały stworzone z myślą o osobach, dla których bardzo istotną kwestią jest higiena i bezpieczeństwo. Trzeba przyznać, że jednodniówki charakteryzują się wysokimi parametrami w tym względzie, a ich jednorazowy charakter pomaga zabezpieczyć się przed przedostaniem do ich oka wielu groźnych bakterii i wirusów. Jednodniowe soczewki kontaktowe są przedstawiane przez producentów, jako rozwiązania idealne dla osób mobilnych i ceniących sobie maksymalną wygodę podczas korzystania z różnych rozwiązań. Rzeczywiście soczewki jednodniowe to bardzo wygodne rozwiązanie do korekcji wzroku, gdyż nie wymaga od użytkownika praktycznie jakiejkolwiek pielęgnacji, a po ich zdjęciu możemy je po prostu wyrzucić do kosza.

Podczas produkcji soczewek jednodniowych najczęściej wykorzystywanym materiałem jest hydrożel, choć na rynku znajdziemy również szkła silikonowo- hydrożelowe. Częściej wykorzystywany jest materiał hydrożelowy, z uwagi na jego lepsze możliwości uwodnienia materiału, które mają wpływ na komfort noszenia soczewek. Jednodniówki najczęściej pakuje się w specjalne blistry, które możemy zawsze nosić przy sobie. Warto jednak pamiętać, iż jednodniowe soczewki kontaktowe to rozwiązanie droższe od soczewek miesięcznych, i w zależności od marki i producenta możemy zapłacić za nie odpowiednio więcej.

Podsumowując, soczewki jednodniowe to rozwiązanie w pełni wartościowe, które idealnie sprawdzi się podczas wyjazdu, uprawiania sportu lub innych aktywności fizycznych. Można je polecić osobom, które cenią sobie swój czas i nie chcą wykonywać dodatkowych czynności pielęgnacyjnych. Soczewki jednodniowe są w pełni higienicznym i bezpiecznym rozwiązaniem korygującym wady wzroku zarówno do dali, jak i do bliży.

Co warto wiedzieć o miesięcznych soczewkach kontaktowych?

Miesięczne soczewki kontaktowe, to chyba najbardziej popularne rozwiązania tego typu dostępne na rynku. Do ich produkcji używa się zarówno materiałów hydrożelowych, jak i silikonowo – hydrożelowych. Producenci od lat prześcigają się dostarczaniu coraz lepszych i wygodniejszych soczewek miesięcznych, które odznaczałyby się doskonałą korekcją wzroku. Ich niekwestionowaną zaletą jest ich uniwersalność i możliwość stosowania w bardzo wielu sytuacjach. Decydując się na soczewki miesięczne musimy pamiętać o ich cyklicznej pielęgnacji po zdjęciu, a także przed założeniem. W celu prawidłowej pielęgnacji należy używać płyny do soczewek kontaktowych, które zapewnią ich dezynfekcję oraz usuną z jej powierzchni różne zabrudzenia, tłuszcze i osady lipidowo – białkowe. Bardzo często użytkownicy zapominają lub nie wiedzą, jak prawidłowo dbać o swoje miesięczne soczewki kontaktowe, używając w tym celu zwykłej wody. Dlatego jeżeli jeszcze nie wiesz, jak dbać o swoje soczewki, udaj się z wizytą do swojego okulisty lub optometrysty, którzy nauczą Cię jak robić to prawidłowo.

Soczewki miesięczne to rozwiązanie bardzo często posiadające dużo lepsze parametry odpowiedzialne za przepuszczanie tlenu do oka, choć w tym względzie lepiej sprawdzić parametry poszczególnych soczewek. Zazwyczaj lepiej przepuszczają tlen szkła silikonowo – hydrożelowe, ale trzeba też pamiętać, że nie nawilżają one materiału soczewki w takim stopniu, jak hydrożel. W sprzedaży znajdziemy również miesięczne soczewki dzień/noc, które można nosić przez cały miesiąc bez zdejmowania. Cechują się one bardzo wysoką tlenoprzepuszczlanością, przez co oczy mogą nie odczuwać zmęczenia nawet podczas tak długich okresów noszenia. Pomimo tego, dla zachowania lepszych warunków bezpieczeństwa, zalecamy ich zdjęcie i pielęgnację chociaż kilka razy w miesiącu, co maksymalnie zabezpieczy nasze oczy przed bakteriami i poprawi komfort ich noszenia.

Podsumowując soczewki miesięczne to również bardzo dobre i pełnowartościowe rozwiązanie do korekcji wzroku, wymagające jednak od użytkownika codziennej pielęgnacji. Są to soczewki zazwyczaj dużo tańsze od rozwiązań jednodniowych.

Które soczewki kontaktowe są lepsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Soczewka, soczewce nierówna i ciężko przewidzieć, jak zareaguje nasze oko na poszczególne produkty. Jednodniowe soczewki kontaktowe są z pewnością rozwiązaniem bardzo wygodnym i przeznaczonym dla osób aktywnych, a także często przemieszczających się. Soczewki miesięczne to rozwiązanie uniwersalne, ale wymagające codziennej pielęgnacji przy pomocy dodatkowych płynów. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zgłosić się do specjalisty, który dopasuje nam soczewki biorąc pod uwagę nasze indywidualne uwarunkowania. Dokonując naszych wyborów zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem oraz bezpieczeństwem naszych oczu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s